Makamlar
© 1998’den beri Www.NoTLar.Net sizlerle..
Bu programın kullanımı ücretsizdir. Bursa, Karacabey'de Nasrullah Ağa Camii’nden (İki Çanaklı Cami) 1990 yılında emekli olan Mustafa ALTINTAŞ'a atfen, onun sesinden, mevcut olan amatör kayıtları dünya bazında kullanıma açma isteğimizden yola çıkılarak hazırlanmıştır.    Mustafa ALTINTAŞ, 1941 yılında Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinin Güller Köyü’nde doğdu. İlköğrenimini köyünde okul olmadığı için yapamamış, daha sonra dışarıdan bitirmiştir. Önce hafızlığını, Mustafakemalpaşa'da, İskender Hoca Efendi’de tamamladı. Sonra dini tahsilini, sırasıyla, Mustafakemalpaşa, Bursa, Bergama, Dikili ve İstanbul gibi şehirlerde yaptı. 18 yaşında iken, Süleyman Hilmi Tunahan (K.S.) ile müşerref olup, onun talebelerinden "tekamül" dersleri aldı. Tahsil sonrası, (19 yaşındayken) Giresun'un Gedikli Köyünde 10 ay kadar talebe okuttu. O yıl ihtilal oluşu ve askerliğinin gelmesi sebepleriyle, oradan ayrıldı. (Köydeki son gününde, 9 yaşlarındaki 4 çocuk talebesini 4 değişik camide Cuma vazına çıkardı. (Ref. o dört çocuktan biri olan Mehmet MEMİŞ.) Askerlik bitince memleketine geri döndü. Üçbeyli Köyü’nden Hatice (annem oluyor) :) ile evlendi. Mustafakemalpaşa'nın Demireli Köyü’nde 1 yıl, Güllüce Köyü’nde 2 yıl gayri resmi imamlık yaptı.. Devlet kadrosuna geçerek, Bursa Karacabey'de 25 sene (sırasıyla, Sırabademler, Runguçpaşa, Nasrullah Ağa Camii’nde) resmen müezzin-i kayyım olarak çalıştı. Emekli olunca sadece hafızlık çalışmalarına yöneldi. Çok yerde, Maharic-i Huruf ve Makam dersleri verdi. Belindeki rahatsızlığı gidermek için, omurlara platin takma ameliyatı sonrası, 63 yaşında, 07.05.2004 Cuma günü kalp krizi geçirerek vefat etti. İki kız, iki oğlan, dört çocuk babası idi.     (Hayatında hiç "malayaniye" yani, boş işlere, meyletmediğini gördüğüm) Babacığıma Allah'tan (CC) rahmet dilerim.      * * * * * *    Makamları dinlemek için bilgisayarınızda (en az) MEDYA PLAYER 7.0 gibi bir programın yüklü ve sağlıklı çalışıyor olması gerekir. Tüm ses dosyalarım WMA formatındadır. Bir dosyayı bilgisayarınıza indirip daha sonra çalmak için, mavi düğmeye basmadan önce klavyeden Sol Shift tuşuna basılı tutarak tıklama yapın. O dosya, otomatik olarak çalmaz, "download" olmaya başlar.     Bu dosyaların tamamı 50 MB civarındadır. CD olarak sipariş vermek isterseniz de, gerekli programlar ile birlikte CD'den çalışır halde hazırladığım bir paket mevcuttur.    (IBAN- TR020006701000000062986430) BURSA Mustafakemalpaşa Yapı Kredi Bankası (066 şube kodlu) 62986430 nolu Kemal ALTINTAŞ hesabına 10 TL yatırdığınıza dair email ile müracaat ettiğinizde (lütfen adınızı ve adresinizi güzel belirtin) ben de en kısa zamanda Cd-Rom'u adresinize postalayacağım.     (Sipariş için:  kemalaltintas@hotmail.com  kullanınız.)      Selam ve Dua ile!
     Kuran-ı Kerim'in Türkçe Makamlarda Okunuşu             (Çaldırmak    için    mavi    düğmeye    basınız.    Internet    Downloader    vb.    indirme    programları    açıksa    kapatınız.. Windows   Media   Player   yüklüyse   İnternet   Explorer   otomatik   olarak   çalacaktır.   Tüm   Sesler   sitede   az   yer   kaplasın, kolay    çalsın    diye    wma    formatındadır.)    CDye    çekilmiş,    daha    kaliteli    bir    versiyon    da    mevcuttur.    Gerekli    bilgi aşağıdadır.
Mustafa ALTINTAŞ 1941-2004
“Sırasıyla   beş   vakitte   okunan   makamlar   şunlardır   ki,   sabahleyin   saba    okunur,   öğleyin   uşşak ,   ikindi   namazında   rast , akşam   namazında   segah ,   yatsıda   ise   hicaz    makamı   tercih   edilir.   Diğer   makamlar,   saba   makamı   hariç,   her   vakitte okunabilir.   Sabah   namazında,   İmam   Efendi   hüseyni    makamında   selam   verip,   müezzin   de   hüseyni    makamından   devam eder. Saba , segah  ve hüseyni  makamları kardeş olup birbirine çok yakındırlar..”